Winnice w Polsce – Winnica Jaworek

W roku 2012 Winnice Jaworek i produkowane tu wina zostały wyróżnione certyfikatem międzynarodowej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego, skupiającej producentów stosujących wysokiej jakości surowce oraz wytwarzających regionalne specjalności.

Winnice Jaworek zostały docenione również za odtwarzanie tradycji uprawy winorośli na Dolnym Śląsku oraz propagowanie enoturystyki.

Pierwsze winogrona zebraliśmy w 2003 roku. W 2006 roku nasze wina zostały włączone przez Ministerstwo Rolnictwa na listę
Produktów Tradycyjnych.

Winnice Dolny Śląsk

Winnica Polska

Winnica Dolny Śląsk

Największa w Polsce

Winorośl uprawiana jest obecnie w Miękini oraz w Wińsku (powiat Wołowski). Dzięki wielkości areału upraw Winnice Jaworek są największą polską winnicą, na której testowanych jest ponad 30 odmian winorośli sprowadzonych między innymi z Niemiec, Austrii i Francji.

winnica-dolnyslask-03

Również w Wińsku

W roku 2012 poszerzyliśmy nasz areał upraw o kolejną lokalizację umiejscowioną w Wińsku (północna część Dolnego Śląska). Miejsce to może pochwalić się bogatymi tradycjami uprawy winorośli i produkcji wina. Na plantacji uprawiane są odmiany takie jak Solaris, Riesling, Regent, Pinot Noir.

Winnica Polska

winnica-jaworek-03

Wyśmienite miody pitne

Poza tradycyjną produkcją białych i czerwonych win, na bazie soku winogronowego powstają miody pitne. Ciekawe połączenie soku z winorośli z różnymi odmianami miodu daje niepowtarzalny trunek, którego powstawanie opiera się na tradycji wytwarzania miodów pitnych winogronowych oraz na własnej recepturze.

winnica-dolnyslask-04

Chęć ciągłego rozwoju

Gorące i długie lato oraz ciepła jesień sprawiły, że wino z pierwszego rocznika było obiecujące i spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem wśród degustatorów. Zachęciło to nas do kontynuowania przedsięwzięcia i zwiększania areału upraw. Zdobyte doświadczenie, rozwój winnicy i chęć tworzenia win charakterystycznych dla Dolnego Śląska przyniosły efekt w postaci bogatej oferty win.

Winnica Polska

Winnica Polska